ثبت سفارش
لوگو رسمی آکا

رفع توقیف خودرو از صفر تا صد

رفع توقیف خودرو

در این مقاله می خوانید:

رفع توقیف خودرو بعد از تصادف:

مدارک لازم جهت رفع توقیف:

دلایل توقیف خودرو:

آیا میتوان خودرو را به علت بدهی توقیف کرد:

آیا خودرویی که در رهن شرکت خودرو سازی است قابلیت توقیف بابت مهریه را دارد:

نکات مهم و اساسی قبل از فروش ماشین بابت فک پلاک باید بدانید؟

در چه شرایطی پلیس می تواند ماشین را توقیف کند؟

موارد توقیف موتور سیکلت:

خودرو لیزینگی را می شود توقیف کرد:

خرید خودرو توقیفی:

توقیف خودرو به علت بی حجابی:

شش نکته در مورد خرید خودرو کارکرده:

میانگین زمان مطالعه: 4 دقیقه و 37 ثانیه


رفع توقیف ماشین بعد از تصادف:

:

معمولا بعداز تصادف، افسر فنی در محل تصادف حاضر می شود، وکروکی تصادف را رسم می کند.

حال اگر تصادف منجر به خسارت و صدمه بدنی خودرو شده باشد، در این صورت خودرو به پارکینگ انتقال داده می شود و پرونده به دادسرا انتقال داده می شود.

اگر دو طرف به کروکی که توسط افسر پلیس رسم شده است اعتراض نداشته باشند، و مقصر تصادف بیمه نامه داشته باشد. خودرو از وسایل نقلیه رفع توقیف می شود.

درصورتی که طرفین تصادف به کروکی رسم شده اعتراض داشته باشند و مقامات رسیدگی کننده احراز کنند که ممکن است کارشناس اشتباه کرده باشد، در این صورت به یک هیاءت پنج نفره کار ارجاع داده می شود.

البته این حالت به ندرت اتفاق می افتد

پس از احراز و تایید کروکی خودرو غیر مقصر رفع توقیف می شود. و خودرو مقصر با تحویل بیمه نامه رفع توقیف می شود، و اگر راننده مقصر بیمه نامه نداشته باشد قرار وثیقه صادر می شود.

مدارک لازم جهت رفع توقیف خودرو:

1) مدارک شناسایی مالک خودرو

2) برگ سبز خودرو

3)کارت خودرو

4) سند اصلی خودرو

5) بیمه نامه

6) برگ عدم خلافی خودرو

7) برگ پرداخت عوارض شهرداری

8)سند معرفی نهاد ترخیص خودرو

دلایل توقیف خودرو:

1) تصادف

2) توقیف خودرو به دلیل بدحجابی:

در این صورت خودرو توسط پلیس امنیت توقیف می شود.

برای رفع توقیف مالک ماشین به همراه مدارک کامل خودرو به پلیس امنیت مراجعه کرده. اصولا در این حالت از مالک خودرو تعهد گرفته میشود و خودرو آزاد می شود.

3) جریمه و حرکت های نمایشی:

در این صورت مالک خودرو باید به دادسرا و درخواست از شعبه دادسرا یا دادگاه، بعد از تایید به دستور ایشان آزاد می شود.

4) طلب:

در این صورت مالک خودرو باید به واحد اجرای احکام مدنی مراجعه کند و با استناد به قواعد مربوط به مستثنیات دین اقدام به رفع آزادی خودرو کند.

5) جریمه بالای یک میلیون و انجام دو یا چند تخلف به صورت همزمان:

در این صورت خودرو با مراجعه به پلیس راهور و پرداخت جریمه ی آن آزاد می شود.

آیا میتوان خودرو را به علت بدهی توقیف کرد:

بر اساس قانون اجرای محکومیت مالی، در سال 1394 این قانون ثبت شد که ماشین جزء مستثناد دین نمی باشد و می توان ماشین شخصی را توقیف کرد، مگر این که ثابت شود خودرو وسیله امرار معاش شخص است.

مثال: راننده تاکسی

آیا خودرویی که در رهن شرکت خودرو سازی است قابلیت توقیف بابت مهریه را دارد:

پاسخ به این سوال مثبت است چرا که در قانون مدنی به صراحت رهن مکرر را پذیرفته است، پس زوجه می تواند خودرویی را که حتی در رهن شرکت های خودرو سازی هست را توقیف کند.

نکات مهم و اساسی قبل از فروش ماشین بابت فک پلاک باید بدانید؟

اگر قصد فروش ماشین خود را دارید باید بدانید که فک پلاک بر عهده ی خریدار است اما در بعضی مواقع متاسفانه مشاهده می شود که خریدار برای فک پلاک اقدامی انجام نمی دهد و در اکثر مواقع باعث ایجاد درد سر برای خریدار می شود

خرید خودرو توقیفی:

شاید برای شما پیش آمده باشد که خودرویی را با مبایعه نامه از مالک خریداری کنید و حتی سعی کنید تمامی موارد قانونی هم رعایت کنید، یعنی که سند اصلی مالک را رویت کنید و بعد از مطمئن شدن از این که فروشنده مالک رسمی خود را هست با تنظیم مبایعه نامه مقداری از پول خودرو را به مالک بپردازید

یک ماه بعد که به مراکز اسناد رسمی مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید متوجه شوید که نمی توانید خودرو را به نام خود منتقل کنید، چرا که با دستور مرجع قضایی قبل از تنظیم مبایعه نامه شما نقل و انتقال خودرو مورد نظر محدود شده و نمی توان خودرو را به نام شخص دیگر انتقال داد ( در این حالت ممکن است شما بخشی از پول خودرو یا کل پول خودرو را به مالک داده باشید و در ازای آن خودرو به نام شما نشده است.)


در این حالت قانون حمایت از خریدار انجام می دهد. باید بدانید طبق قانون فروش مال توقیفی باطل است یعنی شما با تنظیم آن مبایعه نامه مالک آن خودرو نشده اید در نتیجه فروشنده هم مالک پولی که به شما به آن داده اید نشده است، و باید پول شما را برگرداند اگر فروشنده از پس دادن پول شما خودداری کرد می توانید به دادگاه مراجعه کنید و درخواست استرداد پول خودتون را داشته باشی

دادگاه بعد از احراز اینکه خودرو توقیفی و بعد از توقیف به شما فروخته شده به طرف مقابل حکم می دهد که پول شما را برگرداند.

توقیف خودرو به علت بی حجابی:

اگر خودرو شما به علت بد حجابی توقیف شده است طبق قانون خودرو بین دو تا سه هفته توقیف می شود لازم است شما بعد از اتمام زمان تعیین شده به پارکینگ امنیت اخلاقی مراجعه کنید و هزینه های محول شده را پرداخت کنید پس از پرداخت هزینه و تعهد می توانید خودرو خود را از پارکینگ خارج کنید.

ثبت درخواست
موضوعات مورد بحث کاربران