ثبت سفارش
لوگو رسمی آکا

برگ سبز خودرو از صفر تا صد

برگ سبز خودرو

در این مقاله می خوانید:

برگ سبز خودرو چیست

ایراد برگ سبز خودرو

آیا در حال حاضر برگ سبز خودرو برای انتقال مالکیت کافی است یا بهتر است سند بزنیم

چهار نکته مهم در نوشتن قولنامه ماشین:

میانگین زمان مطالعه: 1 دقیقه و 21 ثانیه


برگ سبز خودرو چیست؟

امروزه برگ سبز خودرو برای مالک خودرو یا خریدار خودرو همانند سند مالکیت خودرو محسوب می شود.

اگر مالک خودرو قصد فروش خودرو را داشته باشد، می تواند به جای روند طولانی و پرهزینه انتقال سند خودرو، مالک می تواند برگ سبز خودرو را تحویل دهد و پلاک خودرو را انتقال دهد.


ایراد برگ سبز خودرو:

در گذشته مالک و خریدار خودرو که می خواستند سند خودرو را در دفتر خانه تنظیم کنند، همیشه این اصطلاح وجود داشت که این سند خودرو دست چندم است؟

منظور از دست چندم این است که شما مالک چندم خودرو هستید.

در برگ سبز خودرو این موضوع حذف شده است و اسامی مالکین قبلی خودرو در برگ سبز خودرو ذکر نمی شود و این مورد را برخی از مردم جز ایرادات برگ سبز خودرو می دانند.

البته باید گفت این موضوع قابل پیگیری است. شما می توانید با مراجعه به پلیس راهور اسامی مالکین قبلی خودرو را بفهمید

آیا در حال حاضر برگ سبز خودرو برای انتقال مالکیت کافی است یا بهتر است سند بزنیم:

به تازگی طبق آخرین اخبار رسمی اعلام شده برگ سبز خودرو همان سند رسمی خودرو محسوب می شود، و شما نیاز ی به تنظیم سند در دفترخانه ندارید. مگر این که طرفین مایل به تانظیم سند رسمی در دفترخانه باشند.

همان طور که می دانید تنظیم سند رسمی در دفترخانه هزینه زیادی دارد. پس کاری که نیاز نیست دلیلی برای اصرار به آن وجود ندارد.

اگر خریدار هستید به برگ سبز اکتفا کنید و اگر فروشنده هستید و خریدار ماشین اصرار به تنظیم سند دارد هزینه دفترخانه را به خریدار بسپارید.


سخن آکایی: اگه قصد خرید ماشین داری یا میخوایی ماشینتو بفروشی واسه استعلام برگ سبز و استعلامات دیگه میتونی از ما کمک بگیری

چهار نکته مهم در نوشتن قولنامه ماشین:

1-کارت ماشین و برگ سبز ماشین

مهم ترین سند برای شناسایی ماشین کارت خودرو و برگ سبز می باشد.

سند و برگ سبز و کارت خودرو به نام هر شخصی باشد خودرو به همان شخص تعلق دارد. پس اگر در حین معامله با طرف مقابل به مشکل برخوردید و هر سند دیگری دال بر انجام معامله داشته باشید بدانید حکم قضایی امکان توقیف خودرو وجود ندارد. در نتیجه معامله زمانی قطعی می شود برگ سبز خودرو به نام شما شده باشد و بعد از آن سند اصلی خودرو در دفترخانه اسناد رسمی به نام شما شده باشد.

2- برگ کمپانی

این برگ نشان دهنده سازنده خودرو است است که در آن تاریخ فروش ماشین و شماره موتور و شماره شاسی ماشین ذکر می شود.

در این برگه ماشین لیزینگی ذکر می شود، یعنی این که سند خودرو در رهن کمپانی است و مالک بدون تسویه مالیات حق فروش ماشین را ندارد.

3-مدارک شناسایی و وکالت نامه

در هنگام نوشتن قولنامه فروشنده باید کارت ملی خود را ارائه دهد در صورتی که مالک خودرو نیست باید نامه محضری در رابطه با معامله خودرو داشته باشد.


سخن آکایی: در وکالتنامه حتما دقت کنید که به شماره گذاری و تنظیم سند اشاره شده باشد در غیر این صورت وکالتنامه برای شما کارآمد نیست.

4- سند قطعی

اگر اسم ثبت شده روی برگه کمپانی با اسم درج شده در برگ سبز یکی باشد نیازی به به سند قطعی نیست. در غیر این صورت باید سند قطعی خودرو وجود داشته باشد زیر باید مشخص شود مالک فعلی با مالک قبلی به صورت کامل تسویه حساب کرده است.


مجموعه آکاجهت آسایش شما عزیزان سرویس پیگیری برگ سبز خودرو را جز خدمات خود قرار داده است.

ثبت درخواست
موضوعات مورد بحث کاربران