ثبت سفارش
لوگو رسمی آکا

شرایط دریافت دانشنامه (مدرک اصلی پایان تحصیلات) از صفر تا صد

تصویر مربوط به گرفتن ریز نمرات و دانشنامه به کمک آکا می باشد.

در این مقاله می خوانید:

دانشنامه چیست ؟

انواع مدرک تحصیلی

تفاوت بین دانشنامه و گواهی موقت

شرایط دریافت دانشنامه

مدارک لازم برای دریافت دانشنامه

آیا دانشنامه اصلی قابل ترجمه می باشد؟

میانگین زمان مطالعه: ۴ دقیقه و ۲۱ ثانیه


دانشنامه چیست ؟

دانشنامه (گواهی پایان دوره تحصیلی) به معتبرترین مدرک تحصیلی گفته می شود که ارزش ترجمه دارد. اصولا فارغ التحصیلان در مقاطع آموزش عالی شامل MASTER و PHD درخواست دانشنامه می کنند.

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید، ارائه این مدرک جهت ادامه تحصیل نیاز می باشد. اما اگر شما در حال تحصیل می باشید و یا دانشنامه در دسترس شما نباشد، می توانید در مرحله Apply از طریق ترجمه رسمی آخرین ریز نمرات تحصیلی خود اقدام کرده و بعد از پذیرش و در زمان ثبت نام دانشنامه خود را به دانشگاه موردنظر ارائه دهید.انواع مدرک تحصیلی دانشگاه:

1- گواهی موقت پایان دوره تحصیلی

2- گواهی اصلی پایان دوره تحصیلی (دانشنامه)


چه تفاوتی بین دانشنامه و مدرک موقت وجود دارد؟

"این گواهی صرفا برای بهره مندی از مزایای آن در ایران صادر شده و ارزش ترجمه ندارد"

این جمله یا مشابه آن، به چشم بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی آشنا می باشد. جمله ای که در گواهی موقت تحصیلی شما درج شده است. این جمله نشان می دهد که گواهی موقت، همان طور که از اسمش پیداست، یک مدرک موقت و غیر رسمی می باشد و ارزش ترجمه ندارد. در واقع اگر شما قصد ادامه تحصیل و استفاده از مدرک تحصیلی خود در خارج از ایران را داشته باشید، این مدرک هیج ارزش واقعی برای شما ایجاد نمی کند.

اصل مدرک تحصیلی یا همان دانشنامه، بعد از انجام تعهد خدمت و تسویه وام های دریافتی از صندوق رفاه دانشجویان و هم چنین بازگشت گواهینامه موقت به دانشگاه، قابل دریافت خواهد بود. مدرک دانشنامه، مدرک معتبر تحصیلی شما می باشد و ارزش ترجمه دارد.

به طور معمول برای بسیاری از موقعیت های شغلی داخل کشور ارائه مدرک موقت پایان تحصیلات کفایت می کند و نیازی به اصل مدرک تحصیلی وجود ندارد. اما هرچه موقعیتی که باید مدرک تحصیلی خود را به آن ارائه دهید رسمی تر و معتبرتر باشد نیاز به داشتن اصل مدرک تحصیلی و ترجمه آن اهمیت بیشتری می یابد.


شرایط دریافت دانشنامه:

برای دریافت دانشنامه، چنان چه در دانشگاه های دولتی تحصیل کرده اید، ابتدا باید نسبت به دریافت نامه لغو تعهد آموزش رایگان اقدام نمایید.

پیشنهاد مطالعه: لغو تهعد آموزش رایگان و خرید مدرک تحصیلی دانشگاه

سپس نامه لغو تعهد آموزش رایگان را به همراه یکسری مدارک دیگر تحویل دانشگاه داده و نسبت به ثبت درخواست دریافت دانشنامه خود اقدام نمایید. پس از آن باید منتظر بمانید تا دانشنامه شما صادر شود. مدت زمان صدور دانشنامه بسته به دانشگاه شما فرق دارد و ممکن است حتی تا چند ماه نیز طول بکشد.

چنانچه قصد دارید برای دریافت دانشنامه خود اقدام کنید، می توانید مدارک تحصیلی خود را جهت تحویل به دانشگاه و ثبت درخواست دریافت دانشنامه به آکا بسپارید.


مدارک لازم جهت دریافت دانشنامه:

1- ارائه اصل مدرک گواهی موقت به دانشگاه

2- کپی کارت ملی

3- کپی شناسنامه (تمام صفحات)

4- چهار قطعه عکس ۴*۳

5- ارائه برگه تسویه حساب صندوق رفاه دانشگاه در صورت داشتن وام دانشجویی

6- ارائه نامه لغو تعهد آموزش رایگان برای دانشجویان روزانه

7- ارائه اصل مدرک نظام وظیفه، مبنی بر رسیدگی به وضعیت نظام وظیفه برای آقایان (اصل کارت پایان خدمت یا کارت معافیت)

8- ارائه وکالتنامه (برگه وکالت محضری - درصورتی که فارغ التحصیل مایل باشد شخص دیگری برای دریافت دانشنامه مراجعه کند)

در صورتی که تمامی مراحل فارغ التحصیلی و ارائه مدارک لازم به دانشگاه از قبل انجام شده باشد، جهت دریافت دانشنامه تنها به گواهی موقت و وکالتنامه نیاز می باشد.


آیا دانشنامه اصلی قابل ترجمه می باشد؟

دانشنامه های که اخیر صادر می شوند دارای هولوگرام بوده و قابل ترجمه می باشند. اما در صورتی که دانشنامه شما قدیمی می باشد و قبلا آن را دریافت کرده باشید جهت قابل ترجمه شدن آن، دانشنامه باید به سازمان مرکزی دانشگاه ارسال شده و مهر و امضای لازم دریافت شود تا قابلیت ترجمه شدن پیدا کند.

علاوه بر دانشنامه یکی از مدارک تحصیلی دیگری که بسیار مهم می باشد و معمولا به همراه دانشنامه باید ارائه شود ریزنمرات می باشد. ریزنمرات را بعد از دریافت دانشنامه می توان درخواست نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه دریافت ریزنمرات قابل ترجمه می توانید مقاله مربوط به "دریافت ریزنمرات قابل ترجمه"را مطالعه کنید.

پیشنهاد مطالعه: دریافت ریز نمرات قابل ترجمه و اهمیت آن

مجموعه آکا جهت سهولت انجام امور اداری و پیگیری نامه ها و پرونده های دانشگاهی شما سرویس گرفتن ریز نمرات و دانشنامه را جز خدمات خود قرار داده است.

ثبت درخواست
موضوعات مورد بحث کاربران