ثبت سفارش
لوگو رسمی آکا

گرفتن ریز نمرات و دانشنامه

گرفتن ریز نمرات و دانشنامه

در این مقاله می خوانید:

ریز نمرات چیست؟

دریافت ریز نمرات در وضعیت های مختلف

ریز نمرات قابل ترجمه

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ریز نمرات

مراحل گرفتن ریز نمرات برای فارغ التحصیلان دانشگاهی

میانگین زمان مطالعه: 6 دقیقه و 11 ثانیه


ریز نمرات چیست؟

ریز نمرات پیشینه نمرات شما را در طول تحصیل نشان می دهد. ریز نمرات در واقع همان کارنامه تحصیلی شما می باشد و یکی از مدارک اصلی در جهت پذیرش دانشجو در مقطع بالاتر در هر دانشگاهی می باشد. در واقع هر فرد برای ثبت نام و ورود به دانشگاه به ریز نمرات 4 ساله دبیرستان نیاز خواهد داشت. و برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد به ریز نمرات دوره کارشناسی خود نیاز است و چنان چه بخواهد در دوره دکتری ثبت نام کند باید ریز نمرات دوره فوق لیسانس خود را ارائه دهد.

بسیاری از دانشگاه های معتبر با بررسی دقیق ریز نمرات دانشجویان، به طور مستقیم آن را در پذیرش دانشجو تاثیر می دهند.


دریافت ریز نمرات در حالات متفاوت:

1. دانشجویان درحال تحصیل که همه ی دروس خود را پاس نکرده اند

این دانشجویان باید به مسئول واحد دانشجویی مراجعه کنند. این دسته از دانشجویان می توانند محتویات ریز نمرات همه ی درس هایی که تا حالا پاس کرده اند، را دریافت کنند. این کارنامه بدون ذکر دروس افتاده، دروس حذف شده و بدون معدل خواهد بود.

2. دانشجویان فارغ التحصیل که هنوز فرم های مربوط به امور فارغ التحصیلی خود را تکمیل نکرده و تحویل دانشگاه نداده اند

این گروه از دانشجویان نیز می توانند با مراجعه به مسئول واحد دانشجویی، محتویات ریز نمرات همه ی دروس دوره تحصیلی خود را دریافت کنند. این کارنامه نیز بدون ذکر درس افتاده، دروس حذف شده و بدون معدل خواهد بود.

3. دانشجویان فارغ التحصیل که فرم های مربوط به امور فارغ التحصیلی خود را تکمیل کرده و تحویل دانشگاه داده اند

این دانشجویان برای دریافت ریز نمرات خود باید به بخش امور فارغ التحصیلان دانشگاه مراجعه کرده و پس از واریز فیش مربوطه می توانند ریز نمرات مربوط به تمامی دروسی که در دوره دانشجویی خود در آن مقطع گذرانده اند را دریافت کنند. ریز نمرات دریافت شده برای این دانشجویان با ذکر دروس افتاده، دروس حذف شده و معدل می باشد.

• دانشجو پذیرش گرفته باشد معافیت تحصیلی می گیرد و باید از روش اول اقدام کند.

• دانشجویانی که درحال خدمت هستند باید گواهی اشتغال به خدمت ارائه دهند که در آن شرایط وضعیت خدمت مشخص شده باشد، مثل: ارگان، درجه و ...

• انشجویانی که سربازی خود را به اتمام رسانده اند باید کارت پایان خدمت خود را ارائه دهند.


نحوه قابل ترجمه کردن ریز نمرات (ریز نمرات رسمی):

ریز نمرات در صورتی اعتبار دارد که توسط دانشگاه تایید و مهر شود. در حال حاضر این امکان تنها بعد از دریافت دانشنامه (گواهی اصلی پایان تحصیلات) امکان پذیر خواهد بود. یعنی اگر دانشنامه دریافت نشده باشد دادگستری و وزارت خارجه ترجمه ریز نمرات را تایید نخواهد کرد.

بعد از دریافت ریز نمرات و گرفتن امضاهای موردنیاز، با توجه به واحد دانشگاهی عموما دو روش برای رسمی و قابل ترجمه کردن ریز نمرات جود دارد:

1- در برخی از دانشگاه ها ریز نمرات تحویل دانشجو داده نمی شود و خود دانشگاه ریز نمرات را به سازمان مرکزی ارسال می کنند و بعد از اخذ تاییدیه های لازم از سوی سازمان مرکزی، به صورت اتوماسیون به دانشگاه ارسال می شود و دانشجو می تواند از هملن قسمتی که درخواست ریز نمرات داده آن را تحویل بگیرید. که عموما این پروسه زمان بر بوده و بین چند هفته تا چند ماه ممکن است طول بکشد.

2- در برخی دیگر از دانشگاه ها نیز ریز نمرات در داخل پاکت و به صورت مهروموم شده، جهت مراجعه به سازمان مرکزی دانشگاه و گرفتن تاییدیه های لازم، به دانشجو تحویل داده می شود. این پروسه چند ساعت الی یک روز بیشتر طول نمی کشد.

• در برخی از دانشگاه ها هر دو روش وجود دارد و این امکان برای دانشجو فراهم شده است که بنابر شرایط هرکدام را که مایل باشد، انتخاب نماید

• در صورتی که ریز نمرات خود را برای اپلای نیاز دارید، باید بدانید که برای هر تعداد دانشگاهی که قصد Apply کردن داشته باشید، دانشگاه فقط یک نسخه ریز نمرات به شما می دهد و در صورتی که نیاز به نسخه های بیشتری از ریزنمرات خود دارید، بعد از تاییدیه های لازم باید از دارالترجمه بخواهید که هر تعداد نسخه ای که می خواهید را برای شما ترجمه کند.مدارک مورد نیاز برای گرفتن ریز نمرات:

1. ارائه کپی دانشنامه

2. ارائه فیش بانکی پرداختی به حساب سازمان مرکزی دانشگاه

3. تکمیل فرم درخواست

4. ارائه برگه وکالت محضری (چنانچه شخص دیگری برای دریافت ریز نمرات شما اقدام می کند)

5. صدور ریز نمرات تایید شده که قابلیت ترجمه دارد، تنها پس از دریافت دانشنامه اصلی امکان پذیر می باشد.

6.شما به همراه دریافت دانشنامه خود می توانید برای گرفتن ریز نمرات تایید شده نیز اقدام کنید.


پیشنهاد مطالعه: نحوه دریافت دانشنامه و اهمیت آن

مراحل گرفتن ریز نمرات برای فارغ التحصیلان دانشگاهی:

1- مراجعه به امور فارغ التحصیلان دانشگاه محل تحصیل و انجام مراحل زیر:

•واریز مبلغ تعیین شده به حساب سازمان مرکزی دانشگاه و گرفتن فیش واریز

•تکمیل فرم درخواست و ارائه تصویر دانشنامه

•گرفتن ریز نمرات از امور فارغ التحصیلان واحد دانشگاهی

2- مراجعه به سازمان مرکزی دانشگاه و گرفتن تاییدیه ریز نمرات

•همان طور که گفته شده بعضی از دانشگاه ها خود ریز نمرات را به سازمان مرکزی ارسال می کنند و تاییدیه از سوی سازمان مرکزی به صورت اتوماسیون به دانشگاه ارسال می شود. ولی در برخی از دانشگاه ها نیز به این صورت انجام نمی شود

•اگر خود برای گرفتن تاییدیه به سازمان مرکزی مراجعه می کنید بهتر است دانشنامه خود را ببرید و هم زمان با تاییدیه ریز نمرات، تاییدیه دانشنامه را نیز دریافت کنید. چراکه این کار باعث سهولت در انجام کارهای شما شده و می توانید با یک تیر دو نشان بزنید.


مجموعه آکا جهت سهولت انجام امور اداری و پیگیری نامه های و پرونده های اداری شما سرویس گرفتن ریز نمرات و دانشنامه را جز خدمات خود قرار داده است.

ثبت درخواست
موضوعات مورد بحث کاربران