ثبت سفارش
لوگو رسمی آکا

تاییدیه تحصیلی از صفر تا صد

تصویر مربوط به تاییدیه تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان می باشد

در این مقاله می خوانید:

تاییدیه تحصیلی چیست؟

تاییدیه تحصیلی در چه مواردی نیاز است؟

چه افرادی نیاز به دریافت تاییدیه تحصیلی دارند؟

مراحل دریافت حضوری تاییدیه تحصیلی از دانشگاه

مراحل دریافت تاییدیه تحصیلی از دفاتر پیشخوان دولت

مدارک مورد نیاز برای دریافت تاییدیه تحصیلی

مراحل ثبت درخواست تاییدیه تحصیلی به صورت الکترونیکی

میانگین زمان مطالعه:8 دقیقه و 26 ثانیه

تاییدیه تحصیلی چیست؟

تاییدیه تحصیلی پاسخی است که در جواب استعلام مدارک تحصیلی فرد فارغ التحصیل به سازمان یا ارگانی که درخواست استعلام نموده است اعلام می شود.

تاییدیه تحصیلی در چه مواردی نیاز است؟

هنگام ثبت نام در مقطع تحصیلی بالاتر یا هنگام استخدام در یک سازمان یا ارگان خاص به تاییدیه تحصیلی نیاز دارید.

1- تاییدیه تحصیلی برای ثبت نام در مقطع تحصیلی بالاتر. علاوه بر مدرک تحصیلی یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای ثبت نام پذیرفته شدگان در مقاطع تحصیلی مختلف، تاییدیه مدرک تحصیلی مقطع پایین تر جهت اطمینان از صحت مدرک تحصیلی ارائه شده توسط شخصی می باشد.

2- افراد در حال استخدام یا استخدام شده. گاهی نیز ممکن است شما در یک ارگان یا سازمان خاص در حال استخدام باشید یا بنا بر ضرورت و درخواست ارگان موردنظر در شرایط دیگر غیر از استخدام از شما تاییدیه مدرک تحصیلی درخواست شود. در این مورد شما باید از سازمان مربوطه نامه‌ای مبنی بر درخواست تاییدیه تحصیلی به دانشگاه ارائه دهید (که عموماً به صورت محرمانه و پلمپ شده و یا به صورت سیستمی نامه به دانشگاه ارسال می شود). در این حالت امکان پیگیری وضعیت نامه وجود دارد ولی پاسخ نامه به صورت محرمانه به سازمان مربوطه ارسال می گردد.

لازم به ذکر است در صورتی که شما اصل نامه درخواست تاییدیه تحصیلی را در اختیار داشته باشید، شما یا نماینده شما می تواند با در دست داشتن نامه به دانشگاه مورد نظر مراجعه نمایید و پاسخ نامه درخواست تاییدیه تحصیلی را از دانشگاه دریافت نماید.

3- هنگام نیاز به ترجمه مدارک. در صورتی که بخواهید مدرک دیپلم و یا مدرک پیش دانشگاهی خود را جهت ترجمه رسمی به دارالترجمه ارائه دهید جهت گرفتن تاییدیه و مهر دادگستری و وزارت خارجه تاییدیه تحصیلی این مدرک مورد نیاز می باشد.

چه افرادی نیاز به دریافت تاییدیه تحصیلی دارند؟

1- پذیرفته شدگان دانشگاه در مقاطع تحصیلی بالاتر (دانشجویان ورودی جدید) که جهت ثبت نام به دانشگاه هایی که در آن قبول شده‌اند مراجعه می‌کنند.

2- افرادی که در ارگان یا سازمان های خاصی قصد استخدام دارند.

3- افرادی که به ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی یا مدرک دیپلم خود نیاز دارند (جهت ترجمه رسمی مدارک و تایید ترجمه توسط دادگستری و وزارت خارجه، تاییدیه تحصیلی مدارک نیز باید ارائه شود).

جهت ثبت نام در دانشگاه در مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته، پذیرفته شدگان باید تاییدیه تحصیلی مقطع پیش دانشگاهی خود را به دانشگاه ارائه نمایند.

پذیرفته شدگان در مقطع کارشناسی ناپیوسته که قصد ادامه تحصیل و ثبت‌ نام دارند باید تاییدیه تحصیلی مقطع کاردانی (فوق دیپلم) خود را به دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آنجا دارند، ارائه نمایند.

بررسی درخواست و پاسخ نامه تاییدیه تحصیلی با توجه به دانشگاه ممکن است اندکی متفاوت باشد.

مراحل دریافت حضوری تاییدیه تحصیلی از دانشگاه

1- ارائه نامه درخواست تاییدیه تحصیلی و تصویر مدرک موقت یا دانشنامه تحصیلی به واحد فارغ التحصیلان دانشگاه

2- درخواست پرونده از واحد بایگانی و تحویل آن به واحد فارغ التحصیلان

3- بررسی پرونده توسط واحد فارغ التحصیلان

در این مرحله چنان چه دانشجویان با دانشگاه تسویه حساب نموده باشد، ادامه فرآیند برای دریافت تاییدیه تحصیلی طی خواهد شد. اما در صورتی که دانشجو مراحل تسویه حساب خود را تکمیل نکرده باشد، پرونده وی در ابتدا وارد پروسه تسویه حساب و امور مربوط به آن خواهد شد و بعد از انجام این مراحل، امکان ادامه فرآیند دریافت تاییدیه تحصیلی مسیر خواهد شد.

4- در صورت تایید پرونده توسط واحد فارغ التحصیلان، صدور تاییدیه تحصیلی توسط این واحد تایید می شود و ادامه فرآیند انجام خواهد شد.

نکته قابل توجه این است در صورتی که شما مراحل تسویه حساب و فارغ التحصیلی خود را تکمیل نکرده باشید، کار شما به تاخیر خواهد افتاد. بنابراین پیشنهاد می کنیم بعد از اتمام تحصیلات در سریعترین زمان ممکن، برای انجام امور تسویه حساب و فارغ التحصیلی دانشگاه خود اقدام نمایید تا در موارد مشابه مشکلی برای انجام این قبیل درخواست‌ها نداشته باشید.


برای انجام امور فارغ التحصیلی و دریافت تاییدیه تحصیلی خود می توانید روی کمک آکا حساب کنید.

می خواهم آکا به من کمک کند

پیشنهاد مطالعه: فارغ التحصیلی و تسویه حساب دانشگاه

مراحل دریافت تاییدیه تحصیلی از دفاتر پیشخوان دولت

برای دریافت تاییدیه تحصیلی مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی می توانید از طریق دفاتر پیشخوان اقدام نمایید. در این صورت با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده (در ادامه این مدارک ذکر می شود) و فرم تاییدیه تحصیلی را در آنجا دریافت نمایید. بعد از تکمیل فرم مربوطه و واریز فیش درخواستی و تحویل آن به دفتر پیشخوان یک رسید به شما می دهند که رسید تاییدیه تحصیلی شما می باشد هم چنین ممکن است شماره رهگیری برای شما پیامک شود پس لازم است شماره همراه خود را نیز به دفتر پیشخوان ارائه نمایید. بعد از آن تاییدیه تحصیلی از طریق دفاتر پیشخوان به دانشگاه پست می‌شود.

لازم به ذکر است در حال حاضر سامانه تاییدیه تحصیلی آموزش و پرورش جایگزین پیشخوان دولت شده است پذیرفته شدگان دانشگاه که نیاز به دریافت تاییدیه تحصیلی مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی خود دارند می توانند از طریق سایت emt.medu.ir اقدام به ثبت درخواست تاییدیه تحصیلی و نیز پیگیری درخواست تاییدیه تحصیلی نمایند و تاییدیه تحصیلی خود را به صورت الکترونیکی دریافت نمایند.

این نوع صدور تاییدیه تحصیلی فقط برای ثبت نام دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی صادر می‌شود و برای بقیه سازمان ها و موسسات دیگر در حال حاضر فعال نشده است و چنان چه شما تاییدیه تحصیلی را برای ارگان یا سازمانی غیر از دانشگاه و مراکز آموزش عالی نیاز دارید باید از طریق دیگری اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت تاییدیه تحصیلی

برای دانشگاه

1- اصل نامه درخواست استعلام مدارک تحصیلی (از سازمان درخواست دهنده)

2- کپی مدارک تحصیلی دانشنامه یا مدرک موقت


برای دفاتر پیشخوان

1- کپی کارت ملی،کپی شناسنامه و کپی مدرک تحصیلی دیپلم

2- واریز مبلغ تعیین شده و ارائه فیش واریزی

3- ارائه شماره همراه جهت دریافت کد پیگیری

4- تکمیل فرم مربوطه (فرم درخواست تاییدیه تحصیل را می توانید در دفاتر پیشخوان تهیه نمایید)

مراحل ثبت درخواست تاییدیه تحصیلی به صورت الکترونیکی

1- مراجعه به سامانه تایید مدارک تحصیلی (دیپلم) اموزش و پرورش به آدرس emt.medu.ir

2- پر کردن اطلاعات درخواست شده و دریافت کد رهگیری

3- تحویل کد رهگیری به دانشگاه و یا واحد آموزشی مربوطه

4- استعلام تاییدیه تحصیلی توسط واحد آموزشی مربوطه

درصورتی که دانشگاه یا مرکز آموزشی مورد نظر، خدمات مرتبط با سامانه رهگیری تایید مدرک تحصیلی را در سامانه خودش تعریف کرده باشد، دانشجو می تواند کد رهگیری دریافت شده را در محل مشخص شده در سامانه دانشگاه، وارد نماید و تاییدیه تحصیلی خود را دریافت نماید.

برای این منظور کارشناس دانشگاه می تواند با مراجعه به سایت kemt.medu.ir و سپس وارد کردن کد رهگیری ارائه شده از سوی دانشجو، جهت استعلام و دریافت تاییدیه تحصیلی وی اقدام نمایند.


چند نکته بدانید:

1- چنان چه تاییدیه تحصیلی را برای دانشگاه نیاز دارید هم گزینه تاییدیه تحصیلی و هم گزینه سوابق تحصیلی را انتخاب نمایید. و برای ارائه به سایر سازمان ها (از جمله دفاتر ترجمه) تنها تیک گزینه تاییدیه تحصیلی را فعال نمایید.

2- در هنگام ثبت درخواست تاییدیه تحصیلی دقت کنید که اطلاعات مدرک تحصیلی خود را به طور دقیق و از روی مدرک تحصیلی وارد نمایید.

2- تمامی اعداد به انگلیسی وارد شود.

3- نام استعلام گیرنده را به دقت وارد نمایید برای مثال قوه قضاییه/ دفاتر ترجمه رسمی و ...

مجموعه آکا راهکاری برای انجام سریع تر کارهای شما است. برای دریافت تاییدیه تحصیلی از طریق مجموعه آکا از طریق دکمه ثبت درخواست اقدام نمایید.

ثبت درخواست
موضوعات مورد بحث کاربران