ثبت سفارش
لوگو رسمی آکا

معافیت تحصیلی از صفر تا صد

تصویر مربوط به معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان می باشد.

در این مقاله می خوانید:

انواع معافیت تحصیلی

صفر تا صد معافیت تحصیلی دانش آموزان

صفر تا صد معافیت تحصیلی دانشجویان

صفر تا صد معافیت تحصیلی خارج از کشور

صفر تا صد معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علمیه

میانگین زمان مطالعه: 10 دقیقه و 37 ثانیه


همان طور که می دانید آقایانی که سن 18 سالگی را تمام می کنند از نظر قانون، مشمول خدمت نظام وظیفه محسوب می شوند و باید برای انجام خدمت سربازی خود اقدام نمایند. در این بین افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه یا مقاطع بالاتر را دارند، نمی توانند به طور همزمان خدمت سربازی خود را انجام دهند. این افراد با رسیدن به سن مشمولیت (18 سال تمام) باید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص نمایند و در صورت لزوم نسبت به تعویق انجام خدمت سربازی خود اقدام نمایند. این افراد باید برای دریافت معافیت تحصیلی خود اقدام نموده و با در در دست داشتن نامه معافیت تحصیلی، خود را به سازمان وظیفه عمومی (نظام وظیفه) معرفی نمایند، در غیر این صورت از طرف سازمان وظیفه عمومی برای آن ها غیبت منظور خواهد شد.

معافیت تحصیلی یک مورد از معافیت های موقت می باشد و شخص مشمول بعد از گذراندن دوره تحصیلی خود باید برای اعزام به خدمت سربازی اقدام نماید.


انواع معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی دانش آموزان

معافیت تحصیلی دانشجویان

معافیت تحصیلی خارج از کشور

معافیت تحصیلی طلاب


معافیت تحصیلی دانش آموزان

دانش آموزانی که سن ۱۸ سالگی را تمام می کنند از اولین ماه ورود به ۱۹ سالگی مشمول خدمت سربازی به حساب می آیند. در واقع کلیه دانش آموزان مدارس و سایر مراکز آموزش عالی در سراسر کشور که مورد تایید وزارت آموزش و پرورش می باشند در صورت اشتغال به تحصیل، مشمول معافیت تحصیلی دانش آموزی می شوند. اما با رسیدن به سن مشمولیت خدمت سربازی باید نسبت به تعیین تکلیف وضعیت نظام وظیفه خود اقدام نمایند. به این معنا که اگر دانش آموز مشمول، بعد از رسیدن به سن ۱۹ سالگی هم چنان به صورت پیوسته و حضوری مشغول تحصیل باشند، باید نسبت به اخذ معافیت تحصیلی دانش آموزی اقدام نماید. در واقع وضعیت تحصیلی دانش آموزان پس از سن ۱۸ سالگی تمام در ابتدای هر سال تحصیلی مورد بررسی قرار می گیرد در صورتی که دانش آموز واجد شرایط ادامه تحصیل باشد، برای ارائه درخواست معافیت تحصیلی دانش آموزی به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس 10+ ارجاع داده می شود. معافیت تحصیلی دانش آموزان به صورت سالیانه صادر می‌شود و در صورت مجاز بودن دانش آموز برای ادامه تحصیل، بلافاصله بعد از اتمام یک ساله معافیت تحصیلی قبلی باید نسبت به تمدید معافیت تحصیلی اقدام شود.

مراحل گرفتن معافیت تحصیلی دانش آموزان

دانش آموزانی که به سن مشمولیت (18 سال تمام) رسیده و قصد ادامه تحصیل دارند باید به صورت زیر اقدام نمایند:

1. ارائه درخواست معافیت تحصیلی به پلیس 10+

دانش آموزان پسر بعد از ورود به اولین ماه ۱۹ سالگی خود باید به پلیس 10+ (دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی) مراجعه نموده و نسبت به صدور برگه درخواست معافیت تحصیلی خود اقدام نمایند.

2. اخذ برگه معافیت تحصیلی از پلیس 10+

در مرحله بعد برگه معافیت تحصیلی از پلیس 10+ با شرایط سقف مجاز سنوات مجاز تحصیلی و حداکثر تا سن ۲۰ سالگی تمام دریافت شود.

3. ارائه برگه معافیت تحصیلی به واحد آموزشی مربوطه

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان

* همان طور که قبلا اشاره شد یکی از شروط لازم جهت معافیت تحصیلی این است که دانش آموز به صورت پیوسته و بدون وقفه مشغول تحصیل باشد.

* اگر دانش آموز قبل از ۱۸ سالگی فارغ التحصیل شود باید حداکثر شش ماه پس از رسیدن به سن مشمولیت (یعنی ۱۸ سالگی تمام) نسبت به تعیین وضعیت نظام وظیفه خود اقدام نماید.

* در صورتی که دانش آموز مشمول به یک واحد آموزشی در شهر دیگر منتقل شود، لازم است درخواست ثبت انتقال معافیت تحصیلی دانش آموز از واحد آموزشی جدید به پلیس 10+ ارائه شود. بعد از صدور معافیت تحصیلی جدید، فرد مشمول باید آن را به واحد آموزشی موردنظر تحویل نماید.


معافیت تحصیلی برای پشت کنکوری ها و دانش آموزان دوره متوسطه

* سقف سنوات تحصیلی دانش آموزان برای گذراندن دوره متوسطه، حداکثر تا 20 سالگی می باشد و چنان چه دانش آموز تا پایان سن 20 سالگی تحصیلات خود را در مقطع متوسطه به پایان نرساند، نمی‌تواند جهت ادامه تحصیل در دانشگاه اقدام نماید. از طرفی دانش آموزان پشت کنکوری نیز می توانند تا سن 20 سالگی از شرایط معافیت تحصیلی استفاده نمایند و خدمت سربازی خود را به تعویق بیاندازند. البته مطابق ضوابط جدید افراد پشت کنکوری باید گواهی اشتغال به تحصیل را از مراجع ذیربط دریافت نمایند تا بتوانند از معافیت تحصیلی برخوردار باشند.

* دانش آموزانی که وارد سن مشمولیت خدمت سربازی شده اند و در صورتی که برای گرفتن معافیت تحصیلی یا انجام خدمت سربازی اقدام ننمایند، برای آن ها غیبت منظور خواهد شد.

* در صورت انصراف از تحصیل، اخراج، ترک تحصیل و یا فارغ التحصیل شدن دانش آموز تا قبل از سن ۲۰ سالگی باید با در دست داشتن فرم تکمیل شده آخرین وضعیت تحصیلی دانش آموز به پلیس 10+ (مراکز خدمات الکترونیک انتظامی) مراجعه نمود. لازم به ذکر است در این حالت دانش آموزان مشمول حداکثر یکسال از تاریخ انصراف، ترک تحصیل و یا فراغت از تحصیل مهلت معرفی دارند.

* در صورتی که دانش آموز در دانشگاه پذیرفته شده باشد و هنوز اعزام به خدمت نشده باشد، در صورتی مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه خواهد بود که بیشتر از یک سال از تاریخ فارغ التحصیلی وی در مقطع متوسطه یا دبیرستان یا پیش دانشگاهی نگذشته باشد.

* در صورتی که دانش آموز در دانشگاه پذیرفته شده باشد و به خدمت اعزام شده باشد در این صورت اگر غیبت نداشته باشد در مقطع کارشناسی و بالاتر مجاز است جهت ادامه تحصیل خود از مرخصی استفاده نموده و جهت ادامه تحصیل اقدام نماید.

* دانش آموزان پذیرفته شده در مقاطع مختلف دانشگاهی باید جهت ادامه تحصیل در دانشگاه نسبت به دریافت معافیت تحصیلی خود اقدام نمایند.


معافیت تحصیلی دانشجویان

دانشجویان مقاطع مختلف جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی مورد تایید وزارت علوم (شامل: دانشگاه های ملی، دانشگاه های پیام نور، دانشگاه های آزاد، دانشگاه های پردیس و موسسات غیر انتفاعی)، می توانند تا زمان اتمام تحصیلات خود از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.

باید در نظر داشت که برای هر کدام از مقاطع تحصیلی این امکان دارای مدت زمان معینی می باشد. حداکثر مدت زمان مجاز برای ادامه تحصیل و تمدید معافیت تحصیلی در مقاطع مختلف به شرح زیر می باشد:

• حداکثر مدت زمان مجاز برای ادامه تحصیل در دوره کاردانی:

2.5 سال (معادل 6 نیمسال تحصیلی)

• حداکثر مدت زمان مجاز برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی:

کارشناسی پیوسته: 5 سال (معادل 10 نیمسال تحصیلی)

کارشناسی ناپیوسته: 3 سال (معادل 6 نیمسال تحصیلی)

• حداکثر مدت زمان مجاز برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد پیوسته: 6 سال (معادل 12 نیمسال تحصیلی)

کارشناسی ارشد ناپیوسته: 3 سال (معادل 6 نیمسال تحصیلی)

• حداکثر مدت زمان مجاز برای ادامه تحصیل در دوره دکتری تخصصی:

6 سال

• حداکثر مدت زمان مجاز برای ادامه تحصیل در دوره دکتری پزشکی پیوسته:

8 سالسنوات مجاز سربازی برای دانشجویان
مقطع تحصیلی حداکثر زمان مجاز برای تحصیل (سال)
کاردانی دو سال و نیم
کارشناسی (پیوسته) پنج سال
کارشناسی (ناپیوسته) سه سال
کارشناسی ارشد (پیوسته) شش سال
کارشناسی ارشد (ناپیوسته) سه سال
دکتری تخصصی (ناپیوسته) شش سال
دکتری پزشکی (پیوسته) هشت سال


*در صورتی که دانشجو نتواند در مدت مجاز، تحصیلات خود را به اتمام برساند، بنا بر تشخیص و تایید کمیسیون موارد خاص و در صورت موافقت سازمان وظیفه عمومی، 1 الی 2 نیمسال تحصیلی ( با توجه به مقطع در حال تحصیل دانشجو) امکان اضافه شدن به مدت زمان مجاز برای ادامه تحصیل وجود دارد. برای مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته، سقف افزایش زمان مجاز توسط کمیسیون موارد خاص، 1 نیمسال تحصیلی بوده و برای دانشجویان مقاطع کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد پیوسته، دکتری ناپیوسته و دکتری پزشکی پیوسته معادل 2 نیمسال تحصیلی می باشد.

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان

* مهم ترین شرط لازم برای گرفتن هر نوع معافیت تحصیلی این است که شخص متقاضی هیچ گونه غیبت سربازی نداشته باشد.

* سربازانی که در حال خدمت سربازی هستند، در صورت قبولی در کنکور می توانند جهت ادامه تحصیل از مرخصی استفاده نمایند و اقدام به ترخیص از خدمت نمایند.

* لازم به ذکر است که مشمولین خدمت نظام وظیفه نمی توانند به طور همزمان اقدام به ادامه تحصیل و انجام خدمت سربازی نمایند.

* در صورتی که دانشجو اقدام به ترک تحصیل و یا انصراف از تحصیل نماید و یا در صورت اخراج از دانشگاه و نیز فارغ التحصیلی، باید حداکثر یک سال پس از تاریخ انصراف، فارغ التحصیلی و ... برای انجام خدمت سربازی، خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی نماید.

* چنان چه شخص مشمول در این مدت یکسال مجددا در دانشگاه پذیرش شود و ادامه تحصیل دهد، می تواند انجام خدمت سربازی خود را به تعویق بیاندازد.

مراحل گرفتن معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

* دانشجویانی که از ادامه تحصیل خود انصراف می دهند و مشمول خدمت سربازی نیز هستند، پس از انصراف دیگر نمی توانند از شرایط معافیت تحصیلی استفاده نمایند. در واقع امکان تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی وجود ندارد و دانشجویان انصرافی باید نسبت به لغو معافیت تحصیلی و گذراندن دوره خدمت سربازی اقدامات لازم را انجام دهند.

* دانشجویان فارغ التحصیل، تنها یک سال پس از تاریخ فارغ التحصیلی خود فرصت دارند که برای تعیین وضعیت نظام وظیفه خود اقدام نمایند در غیر این صورت وارد دوره غیبت خواهند شد.

نحوه دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان

1. مراجعه به دفتر تحصیلات تکمیلی دانشکده و دریافت نامه درخواست معافیت تحصیلی

2. مراجعه به پلیس +10 (با در دست داشتن: تصویر مدرک تحصیلی قبلی، اصل شناسنامه و اصل کارت ملی) و دریافت پاسخ نامه درخواست معافیت تحصیلی

3. ارائه پاسخ نامه دریافت شده از پلیس +10به دانشکده دانشگاه محل تحصیل

* نامه درخواست معافیت تحصیلی به مدت 10 روز پس از تاریخ صدور نزد پلیس +10 دارای اعتبار می باشد و پس از گذشت این زمان، نزد پلیس +10 فاقد اعتبار بوده و به آن پاسخی نخواهند داد.

نحوه تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان

همان طور که گفته شد تمدید معافیت تحصیلی برای هر مقطع تحصیلی دارای مدت زمانی معین بوده است و تنها در صورتی که تعداد سنوات تحصیلی دانشجو از حد مجاز بیشتر نباشد، امکان تمدید معافیت تحصیلی وجود دارد.

هم چنین لازمه تمدید معافیت تحصیلی برای هر کدام از گرو های ذکر شده اعم از معافیت تحصیلی دانش آموزان، معافیت تحصیلی دانشجویان، معافیت تحصیلی طلاب ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از مرکز آموزشی یا دانشگاه محل تحصیل بوده و به مدت یکسال پس از تاریخ فارغ التحصیلی در هر مقطع دارای اعتبار می باشد.

نحوه لغو معافیت تحصیلی دانشجویان

لغو معافیت تحصیلی به طور معمول برای دانشجویان انصرافی و یا دانشجویان اخراجی صورت می گیرد که در واقع دانشجویان مشمول در صورت انصراف از تحصیل و یا اخراج از دانشگاه باید نسبت به لغو معافیت تحصیلی اقدام نمایند. اما دانشجویان فارغ التحصیل نیز در صورت لزوم، باید نسبت به لغو معافیت تحصیلی خود اقدامات لازم را انجام دهند. این افراد به مدت یک سال از تاریخ فارغ التحصیلی خود زمان دارند که با در دست داشتن نامه لغو معافیت تحصیلی، خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند. در غیر این صورت سازمان نظام وظیفه برای این افراد غیبت در نظر خواهد گرفت.

دانشجویان انصرافی، اخراجی و یا فارغ التحصیل باید پس از تسویه حساب دانشگاه، فرم مربوط به لغو معافیت تحصیلی خود را دریافت نمایند و به دفاتر پلیس + 10 ارائه نمایند تا در ادامه در خصوص وضعیت نظام وظیفه خود دچار مشکل نشوند.

معافیت تحصیلی خارج از کشور

جهت اطلاعات بیشتر در خصوص معافیت تحصیلی خارج از کشور مقاله مجزایی را به این مطلب اختصاص داده ایم. با کلیک بر روی پیشنهاد مطالعه می توانید مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

پیشنهاد مطالعه: معافیت تحصیلی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور

معافیت تحصیلی طلاب


مجموعه آکا جهت سهولت انجام امور اداری و پیگیری امور نظام وظیفه شما سرویس پیگیری معافیت تحصیلی را جز خدمات خود قرار داده است.

ثبت درخواست
موضوعات مورد بحث کاربران