ثبت سفارش
لوگو رسمی آکا

لغو تعهد خدمت آموزش رایگان از صفر تا صد

لغو تعهد خدمت آموزش رایگان

در این مقاله می خوانید:

تعهد آموزش رایگان چیست؟

دلیل اهمیت لغو تعهد آموزش رایگان

راه های لغو تعهد آموزش رایگان

اقدامات لازم برای لغو تعهد آموزش رایگان

مراحل ثبت درخواست لغو تعهد آموزش رایگان

مراحل لغو تعهد آموزش رایگان از طریق نامه کاریابی

عواقب عدم بازگشت به کشور در موعد مقرر

میانگین زمان مطالعه: 13 دقیقه و 56 ثانیه


دارایی به چه چیزی های گفته می شود؟

منظور از دارایی افراد تمام چیزهایی است که برای استفاده شخصی و در مواردی استفاده غیر شخصی در نظر گرفته شده است. وسایل و لوازم هر فرد دارایی‌های وی محسوب می شود. برخی از این دارایی ها ممکن است ارزش چندانی از لحاظ پولی نداشته باشد مانند مسواک و وسایل شخصی هر فرد.

همان طور که می دانید دارایی شخص می تواند حتی منفی باشد. عموماً افراد بدهکار و افرادی که توانایی پرداخت بدهی خود را نداشته باشند، همخ چنین افراد ورشکسته که بدهی آن ها بیشتر از دارایی شان باشد را می توان جزء افرادی با دارایی منفی در نظر گرفت.

تمام اموال اشخاص در دسته دارایی های وی قرار دارند از این رو افراد هم چنین ممکن است دارایی های عظیم و با ارزش پولی فراوان داشته باشند. کارخانه ها، زمین های کشاورزی و یا مسکونی معادن انواع مصنوعات می توان جزء دارایی‌های فرد باشد. دارایی های هر شخص جز حریم شخصی وی محسوب می‌شود و دسترسی افراد دیگر به این دارایی ها نقض حریم خصوصی افراد محسوب می شود، بنابراین از لحاظ قانونی، استعلام این اموال توسط ادارات، سازمان ها و اشخاص دیگر در حالت عادی غیر مجاز می باشد، اما گاهی نیز پیش می‌آید که به دلایلی، در ادامه این دلایل ذکر خواهد شد، و با حکم قانونی اطلاعات و دارایی اشخاص توسط افراد سازمان های دیگر قابل دسترسی باشند.

دلیل اهمیت لغو تعهد ناشی از آموزش رایگان

چنان چه این تعهد انجام یا لغو نشود، دانشجو امکان دریافت مدرک اصلی تحصیلی (دانشنامه) و ریز نمرات اصلی را نخواهد داشت. چنان¬ چه قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور داشته باشید، دریافت دانشنامه اصلی و ریز نمرات قابل ترجمه برای شما از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود، چراکه گواهی موقت تحصیلی ارزش ترجمه ندارد و عملا در خارج از ایران فاقد اعتبار می باشد.

پیشنهاد مطالعه: نحوه دریافت دانشنامه و ریز نمرات

راه های آزادسازی مدرک تحصیلی

جهت لغو تعهد خدمتی و آزاد کردن مدرک اصلی تحصیلی (دانشنامه) دانشگاه های دولتی، چندین راه کار وجود دارد که سه مورد از رایج ترین آن ها به شرح زیر می باشد:

1- انجام کار در ایران

2- پرداخت هزینه تحصیل رایگان

3- نامه عدم کاریابی

آزاد کردن مدرک تحصیلی از طریق انجام کار در ایران

راه اصلی برای آزاد شدن مدرک تحصیلی انجام تعهد آموزش رایگان می باشد. یعنی انجام کار در داخل کشور به میزان سنواتی که تعهد خدمت دارید، که این زمان متناسب با میزان بهره مندی دانشجو از تحصیلات و آموزش رایگان تعیین می شود. میزان این تعهد خدمتی معمولا در گواهی موقت تحصیلی درج می شود. در ارتباط با این موضوع باید چند نکته را مد نظر داشته باشید:

- کار هم زمان با تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر جز سنوات تعهد خدمتی در نظر گرفته نمی شود. به عبارت دیگر انجام کار در دوره دانشجویی جز سال های تعهد خدمتی محسوب نمی شود و نمی توان از آن برای لغو تعهد آموزش رایگان استفاده نمود. برای مثال وقتی در یک مقطع مثل فوق لیسانس مشغول به تحصیل هستید و هم زمان بصورت تمام وقت کار می کنید، نمی توانید از آن برای تعهد خدمتی دوران لیسانس خود استفاده نمایید.

- انجام خدمت سربازی جز سابقه کار حساب می شود، بنابراین می توان از آن به عنوان سنوات کاری برای انجام تعهد آموزش رایگان استفاده نمود.

- سابقه کار صورت گرفته می تواند در ادارات و سازمان های دولتی و یا موسسات و شرکت های خصوصی باشد. اگرچه ارائه سابقه بیمه برای اثبات سنوات کاری الزام ندارد، اما بعضی از دانشگاه ها ممکن است مدارکی از جمله گواهی اشتغال به کار تمام وقت، کپی فیش حقوقی، تاریخ استخدام و پایان خدمت، مدارک مربوط به شرکتی که مشغول بوده اید از جمله کپی روزنامه رسمی و ... را از شما بخواهند.

آزاد کردن مدرک تحصیلی از طریق پرداخت هزینه تحصیل رایگان

خرید مدرک و پرداخت هزینه تعیین شده به صورت آزاد یکی از راه کارهایی است که جهت لغو تعهد آموزش رایگان، می توان به کار برد.

در این روش باید به دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کنید و در آنجا بخواهید که برای شما مبلغ مورد نیاز برای خرید مدرک تحصیلی را محاسبه کرده و به شما اعلام کنند. این مبلغ بر اساس سال ورود شما به دانشگاه و تعداد ترم های که در دانشگاه مشغول تحصیل بوده اید محاسبه می شود.

بعد از آن شما باید نسبت به واریز مبلغ اعلام شده به حسای سیبای بانک ملی اقدام کنید و بعد از دریافت رسید بانکی مجددا به دانشگاه مراجعه کرده و آن را تحویل دهید. بعد از آن مدرک تحصیلی (دانشنامه) شما آزاد شده و بعد از مدتی می توانید آن را تحویل بگیرید.

- در صورتی که شما سابقه کار نیز داشته باشد، این سابقه کار باید بصورت غیرهمزمان با دوره دانشجویی شما باشد، با ارائه مدارک مربوط به سوابق اشتغال خود، این مدت زمان از هزینه پرداختی شما کسر می گردد.

- کسانی که خدمت سربازی نرفته باشند، تنها راه آن ها برای لغو تعهد آموزش رایگان پرداخت شهریه تحصیلی می باشد. دو راه کار دیگر هردو منوط به انجام خدمت سربازی می باشد.

آزاد کردن مدرک تحصیلی از طریق عدم کاریابی

برای لغو تعهد آموزش رایگان از طریق عدم کاریابی فارغ التحصیلان غیرمشمول (افراد مشمول خدمت سربازی نمی توانند از این روش استفاده کنند) می توانند بدون پرداخت هزینه و گذراندن دوره تعهد خدمت مدرک خود را آزاد کنند.

به این منظور متقاضیان می توانند درخواست خود را جهت پیدا کردن کار به اداره کار یا موسسات کاریابی مورد تایید وزارت کار ارائه دهند. بعد از گذشت زمان معین (1 سال) و عدم وجود کار مناسب و متناسب با رشته تحصیلی وی، فارغ التحصیل می تواند نامه ای را مبنی بر عدم کاریابی از موسسه گرفته و به وزارت کار استان خود مراجعه کند. در متن نامه دریافتی از موسسه کاریابی ذکر می شود که مدارک وی به مدت 1 سال نزد این موسسه بوده است و در این مدت کاری متناسب با رشته موردنظر از سوی موسسه به شخص معرفی نشده است و وی نتوانسته است مشغول به کار شود. در این نامه شخص به اداره کار معرفی می شود. پس از مراجعه به وزارت کاردر آنجا نیز نامه ای به دانشگاه محل تحصیل وی جهت لغو تعهد خدمتی خواهند داد و متقاضی می تواند بدون پرداخت هزینه، دانشنامه خود را آزاد کند.

پس از دریافت نامه های ذکر شده از موسسه کاریابی و اداره کار، شما باید مدارک تحصیلی و شناسایی خود را در سامانه سجاد بارگذاری نمایید تا بتوانبد نامه لغو تعد آموزش رایگان خود را دریافت نماید. در ادامه به این بند بیشتر پرداخته شده است.

شرایط لغو تعهد آموزش رایگان از طریق عدم کاریابی

• نداشتن سابقه کار و سابقه بیمه اولین شرط لازم برای این روش می باشد. در صورت داشتن سابقه کار شما می توانید با ارائه مدارک سابقه کار، هزینه معادل سابقه کار خود را از هزینه کل آزادسازی مدرک تحصیلی خود کسر نمایید.

• در زمان مراجعه به ادارات کاریابی برای تقاضای کار، باید حداکثر 6 ماه از زمان فارغ التحصیلی مندرج در گواهینامه موقت گذشته باشد (حداقل و حداکثر 6 ماه).

نکته: قانون زمان حداکثری 6 ماهه برای مراجعه به کاریابی ظاهرا برداشته است اما به طور کامل و در همه جا اجرایی نشده است.

• درصورتی که دانش آموختگان بلافاصله در مقطع بالاتر در دوره های روزانه قبول شوند، فرصت ذکر شده بعد از فراغت از مقطع بالاتر محاسبه می گردد.

• آقایان تنها پس از پایان خدمت سربازی و صدور کارت پایان خدمت یا معافیت دائم می توانند به ادارت کاریابی مراجعه کرده و ثبت نام نمایند. و در صورتی که کارت پایان خدمت یا معافیت دایم بعد از فارغ التحصیلی صادر شده باشد، در زمان مراجعه به کاریابی باید 6 ماه از زمان پایان خدمت سربازی یا معافیت دائم گذشته باشد.

• ثبت نام در دفاتر کاریابی و دریافت گواهی عدم کاریابی تنها توسط خود شخص متقاضی امکان پذیر است.

• در صورتی که متقاضی در یک رشته ادامه تحصیل داده باشد عدم کاریابی در بالاترین مقطع تحصیلی، تعهد خدمت را در مقاطع پایین تر نیز لغو می کند. اما در صورتی که متقاضی در رشته های متفاوت در هر مقطع ادامه تحصیل داده باشد، در هر مقطع نیاز به عدم کاریابی در همان رشته دارد.

• دانشجویان انصرافی و اخراجی نمی توانند از فرصت عدم کاریابی برای لغو تعهد آموزش رایگان مقطع تحصیلی ناتمام خود استفاده نمایند.

• برای لغو تعهد آموزش رایگان باید 1 سال تمام از زمان فارغ التحصیلی متقاضی که در مدرک گواهی موقت وی درج شده است و نیز صدور کارت نظام وظیفه، سپری شده باشد. (قبل از مراجعه به کاریابی 6 ماه باید از فارغ التحصیلی سپری شود و پس از ثبت نام در موسسه کاریابی نیز 6 ماه دیگر که مجموعا یک سال می شود). بررسی این موضوع بر عهده دانشگاه ها می باشد و نیازی به این موضوع از سوی ادارت کار نیست.

• پس از آن درصورتی که بعد از مدت 6 ماه از تاریخ ثبت نام در موسسه کاریابی، متناسب با تخصص فارغ التحصیل فرصت شغلی مناسبی برای وی معرفی نشود، متقاضی می تواند نسبت به دریافت نامه برای وزارت کار اقدام نماید. و با انجام مراحل بعدی نسبت به آزاد سازی مدرک دانشنامه اقدام نمود.

مدارک لازم برای ثبت نام در موسسات کاریابی جهت لغو تعهد آموزش رایگان:

• کپی گواهینامه موقت پایان تحصیلات

• کپی شناسنامه و کپی کارت ملی

• کپی کارت پایان خدمت یا کارت معافیت دائم (مختص آقایان)

اقدامات لازم برای لغو تعهد آموزش رایگان از طریق نامه کاریابی:

1- مراجعه به اداره کاریابی

2- مراجعه به اداره کار

پس از مراجعه به ادارات کاریابی درصورتی که موسسه کاریابی معتبر در مدت زمان ذکر شده (6 ماه از زمان ثبت نام) موفق به پیدا کردن کار برای شما نشده باشد، می تونید گام بعدی را برای آزاد کردن مدرک تحصیلی خود بردارید و نسبت به دریافت نامه لغو تعهد آموزش رایگان اقدام نمایید.

3- بارگذاری مدارک در سامانه سجاد و دریافت کد رهگیری (آپلود ریز نمرات و مدارک شناسایی)

برای دریافت نامه لغو تعهد خدمت آموزش رایگان و آزاد کردن دانشنامه تحصیلی، باید ابتدا به سامانه سجاد (سامانه جامع امور دانشجویان) به آدرس https://portal.saorg.ir/ مراجعه شود و پس از ثبت نام اولیه و بارگذاری مدارک خواسته شده (مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی)، درخواست خود را مبنی بر لغو تعهد آموزش رایگان ثبت نمایید.

نامه لغو تعهد خدمت آموزش رایگان دارای کد صحت و کد پیگیری می باشد .

مدارک موردنیاز برای بارگذاری در سامانه سجاد:

• تصویر گواهی موقت تحصیلی

• تصویر شناسنامه و کارت ملی

• تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت دائم

• نامه مربوط به اداره کار

پس از تایید لغو تعهد آموزش رایگان شما توسط کارشناس، شما می توانید نامه لغو تعهد آموزش رایگان خود را دریافت نمایید.

4- مراجعه به دانشگاه محل تحصیل و درخواست بررسی مدارک

در ادامه باید با مراجعه حضوری به قسمت اداره دانش آموختگان در دانشگاه محل تحصیل نامه لغو تعهد آموزش رایگان، کلیه مدارک تحصیلی و شناسایی بصورت کاغذی و نیز کد رهگیری دریافت شده از سامانه را ارائه نمایید. این مدارک در ادامه شرح داده شده است.

مدارک مورد نیاز برای ارائه به دانشگاه، جهت لغو تعهد آموزش رایگان:

• اصل کارت پایان خدمت یا کارت معافیت دائم

• اصل تسویه حساب از صندوق رفاه دانشجویی یا سازمان امور دانشجویان

- دانشجویانی که در حال تحصیل هستند، در صورتی که با امور دانشجویی یا صندوق رفاه دانشجویی تسویه کرده باشند، می توانند با پرداخت هزینه آموزش رایگان، ریز نمرات قابل ترجمه را دریافت نمایند.

• ارائه گواهی اشتغال به کار از سازمان ها یا ادارت دولتی و خصوصی

- برای گواهی اشتغال باید تاریخ شروع به کار و تاریخ اتمام آن نیز قید شود. و در صورتی که مشغول به کار هستید باید حکم کارگزینی ارائه گردد. و در صورتی که بازنشسته هستید باید اصل حکم بازنشستگی را ارائه نمایید.

- افرادی که مدت اشتغال به کار آن ها، مدت زمان سنوات تعهد خدمتی آن ها را تکمیل نمی کند، می توانند بخشی از تعهد خود را از طریق سابقه کار، و مابقی را از طریق پرداخت هزینه انجام دهند و مدرک خود را آزاد نمایند.

• ارائه نامه عدم کاریابی از سازمان ها یا ادارت دولتی و خصوصی مورد تایید وزارت علوم

پس از این مرحله و بررسی مدارک توسط دانشگاه، شما می توانید دانشنامه و ریز نمرات قابل ترجمه خود را دریافت نمایید ( بعد از حدود 20 روز پس از مراجعه شما این امکان فراهم می گردد).

5- بارگذاری مدارک در سامانه سجاد (آپلود دانشنامه و ریز نمرات)

هنگام بارگذاری مدارک در سامانه سجاد در مرحله پنجم این بار باید گزینه "تایید مدارک برای ترجمه" را انتخاب نمایید.

6- مراجعه مجدد به دانشگاه محل تحصیل و درخواست تایید مدارک بارگذاری شده

7- تاییدیه وزارت علوم

پس از تایید مدارک بارگذاری شده در سامانه سجاد، توسط دانشگاه شما، وزارت علوم مدارک شما را مورد بررسی قرار می دهد و در صورت عدم وجود نقص یا ایراد مدارک شما را تایید می کند. در این مرحله و پس از تایید وزارت علوم و زدن هولوگرام مدارک اصلی تحصیلی شما آزاد می شود.

نکته مهم: بسیاری از دانشنامه های که در سال های اخیرا در اکثر دانشگاه ها صادر شده اند، به صورت هولوگرام دار صادر شده اند و در این صورت، بعد از دریافت دانشنامه نیازی به ادامه مراحل نمی باشد. (مراحل 5، 6 و 7)

آزاد کردن مدرک دانش آموختگان رشته های علوم پزشکی

دانشجویان رشته های علوم پزشکی چنان چه بعد از پایان مقطع تحصیلی خود بلافاصله تصمیم به ادامه تحصیل داشته باشند، تصمیم گیری در ارتباط با درخواست آن ها پس بررسی های کارشناسی صورت می¬گیرد.

دانش آموختگانی که تمایل به انجام تعهدات خود نسبت به آموزش رایگان نداشته باشند و بخواهند مدرک تحصیلی خود را دریافت نمایند، می توانند با پرداخت هزینه های تحصیل رایگان، مدرک تحصیلی خود را آزاد نمایند.

ثبت درخواست
موضوعات مورد بحث کاربران