ثبت سفارش
لوگو رسمی آکا

موسسه WES (خدمات آموزش جهانی) چیست؟

WES

کوتاه بدانید:

اگر قصد مهاجرت از طریق ویزای کار یا ادامه تحصیل در کانادا را دارید لازم است مدارک تحصیلی شما توسط موسسه wes کانادا مورد ارزیابی قرار گیرد و تایید شود.

اگه نیاز دارید کسی به جای شما به دانشگاه مراجعه کنه و این کار را برای شما انجام بده می تونید روی کمک آکا حساب کنید. کلیک کنید


مفصل تر بخوانید:

موسسه WES کانادا

WES مخفف عبارت World Education Service (خدمات آموزش جهانی) می باشد. Wes ارایه دهنده خدمات آموزش جهانی می باشد و برای کسانی که مدرک دانشگاهی خود را در خارج از ایالات متحده دریافت کرده اند خدمات عالی ارائه می دهد.

بنابراین اگر قصد مهاجرت از طریق ویزای کاری یا ادامه تحصیل در خارج از ایران را دارید ادامه مطالب را از دست ندهید.

موسسه wes به ارزیابی مدارک تحصیلی می پردازد و یک سازمان غیرانتفاعی است که در دانشگاه های معتبر آمریکای شمالی و کانادا اعتبار فوق العاده بالایی دارد. این موسسه برای کمک به دانشجویان و متخصصان بین المللی در دستیابی به اهداف آموزشی و حرفه ای خود در ایالات متحده و کانادا فعالیت می کند. موسسه وس در سال 1974 تأسیس شده است و با ارزیابی های معتبر، خدمات تحقیقاتی و مشاوره ای و پشتیبانی مستمر از دانشجویان بین المللی و مهاجران دارای مهارت، استاندارد عالی را در زمینه استانداردهای بین المللی ایجاد کرده است.

در واقع موسسه وس بیش از 45 سال است که دانشجویان و متخصصان بین المللی را قادر ساخته است تا از طریق ارزیابی ها و گواهی نامه های معتبر به اهداف خود برسند. این موسسه برای بیش از یک میلیون نفر در سراسر جهان ارزیابی هایی را ارائه داده است. ارزیابی های مدارک توسط موسسه wes به طور گسترده ای توسط بیش از 2500 موسسه آموزشی، تجاری و دولتی در سراسر ایالات متحده و کانادا به رسمیت شناخته شده است. در واقع تاییدیه موسسه wes از اعتبار بین المللی برخوردار می باشد.

همان طور که می دانید که ایالات متحده امریکا و کانادا دو مرکز علمی بزرگ در دنیا هستند. بنابراین اگر شما قصد ادامه تحصیل و یا مهاجرت به این کشورها را داشته باشید، نیاز است مدارک تحصیلی شما (علاوه بر سایر مدارک پذیرش) توسط موسسه WES مورد ارزیابی قرار گیرد.

لازم است بدانید که بدون ارائه گزارش ارزیابی این موسسه، شما امکان مهاجرت به کانادا را نخواهید داشت. بنابراین دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های معتبر کانادا را دارند باید علاوه بر مدارک موردنیاز برای پذیرش تحصیلی، مدارک تحصیلی خود را نیز به موسسه WES ارسال نمایند و تاییدیه ارزیابی مدارک تحصیلی خود را دریافت نمایند. بعد از تایید مدارک توسط موسسه وس، به این دانشجویان GPA داده می شود.

اگر در ادامه با ما باشید توضیح می دهیم که GPA چیه؟


GPA چیست؟

Grade Point Average یا به اختصار GPA معدل شما یا عددی است که نشان می دهد به طور میانگین در دوره¬های خود چقدر امتیاز گرفته اید یا چقدر موفق بوده اید و نشان می دهد که نمرات کلی شما بالا بوده یا پایین است. GPA معادل معدل تحصیلی در ایران و واحدی برای تعیین میزان توانایی تحصیلی دانشجویان در سیستم آموزشی آمریکا می باشد. (مقیاس GPA عددی بین 1 تا 4 می باشد). از این واحد برای ارزیابی اینکه آیا شما مطابق با استانداردها و انتظارات تعیین شده توسط برنامه درجه تحصیلی یا دانشگاه بوده اید، استفاده می شود. در کل چنانچه شما قصد ادامه تحصیل در کشورهایی که از سیستم آموزشی آمریکا پیروی می کنند را دارید به معادل سازی مدرک خود به واحد GPA نیاز خواهید داشت.


چگونگی ارزیابی مدارک توسط موسسه WES:

ارزشیابی مدارک توسط موسسه wes به دو روش انجام می گیرد:

1- ارزشیابی واحد به واحد (course-by-course)

این ارزشیابی وقتی صورت می گیرد که شخص بخواهد در یکی از دانشگاه های و یا مرکز تحصیلی کانادا ادامه تحصیل دهد و قصد گرفتن ویزای تحصیلی داشته باشد. که در این صورت شخص باید درخواست این نوع ارزیابی را دهد.

2- ارزشیابی مدارک document-by-document

در صورتی که شخص بخواهد برای کار یا مهاجرت اقدام کند باید این نوع ارزشیابی را درخواست دهد.


برای ثبت نام در موسسه WES چکار کنیم؟

1. وارد سایت موسسه wes به آدرس https://www.wes.org شوید.

2. یک حساب کاربری ایجاد کنید. برای این کار ابتدا روی گزینه Get Started کلیک کنید. با ورود به صفحه جدید روی گزینه Apply Now کلیک کنید.

3. در مرحله بعد شما باید انتخاب کنید که ارزشیابی مدارکتان را برای آمریکا می خواهید یا کانادا

4. در ادامه شما باید اطلاعات شخصی و نیز اطلاعات تحصیلی خود را کامل کنید. توجه داشته باشید که طبق توضیحاتی که در بالا بیان شد چنان چه می خواهید برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کنید گزینه course-by-course & course-Levels را انتخاب کنید.

5. در این مرحله تمامی مدارک خواسته را بارگذاری نمایید.

6. در این مرحله شما باید هزینه ارزشیابی مدارک خود را بصورت آنلاین و از طریق مسترکارت یا ویزاکارت پرداخت نمایید.

7. در انتها یک شماره پیگیری (Reference number) یا کد 7 رقمی به شما داده می شود که برای پیگیری و انجام مراحل بعدی می توانید از آن استفاده کنید.


هزینه ارزشیابی مدارک تحصیلی توسط موسسه WES چقدر است؟

این هزینه ها در سایت موسسه wes به آدرس https://www.wes.org/ca/evaluations-and-fees  قابل مشاهده می باشد و بر اساس نوع مداک شما (مدارک تحصیلی، مدارم مربوط به استخدام و ...) این هزینه ها متفاوت هستند. پس از پرداخت هزینه شما می تونید مدارک خود را به موسسه وس ارسال نمایید.


چه مدارکی برای ارسال به موسسه wes نیاز است؟

مدارک دانشگاهی مورد نیاز برای ارسال به موسسه wes عبارتند از:

1- اصل و کپی دانشنامه

2- اصل و کپی ترجمه تایید شده دانشنامه

2- اصل و کپی ریزنمرات

2- اصل و کپی ترجمه تایید شده ریزنمرات

لازم به ذکر است که به همراه داشتن اصل مدرک تحصیلی دانشنامه و ریز نمرات جهت ارائه به دانشگاه الزامی می باشد و دانشگاه پس از تطبیق اصل مدارک با ترجمه ها و کپی های ارائه شده، اصل مدرک دانشنامه و ریز نمرات را به شما بر می گرداند. در این جا باید دقت کنید که کپی برابر اصل مدارک جهت تطبیق و بررسی توسط دانشگاه کافی نیست و شما باید حتما اصل مدارک را ارائه دهید.

توجه شود که بعد از اتمام فرایند اصل مدارک مجددا باید به شما تحویل داده شود و به هیچ عنوان اصل مدارک برای موسسه wes ارسال نشود چرا که wes چیزی را برای شما بر نمی گرداند.

مدارک دبیرستان مورد نیاز برای ارسال به موسسه wes عبارتند از:

1- اصل ترجمه تایید شده و کپی برابر اصل فارسی مدرک دیپلم

2- اصل ترجمه تایید شده و کپی برابر اصل فارسی ریز نمرات

3- نامه تاییدیه پایان دوره متوسطه از آموزش و پرورش

همراه داشتن اصل مدارک ذکر شده جهت تطبیق الزامی است.


نحوه ارسال مدارک به موسسه WES:

موسسه وس مدارک را تنها از دانشگاه ها و کالج ها و به صورت مهر و موم شده قبول می کند بنابراین مدارک شما باید توسط دانشگاه مهر و امضا شود.

شما می توانید پس از ثبت نام آنلاین در وب سایت موسسه wes و پرداخت هزینه های مربوطه و دریافت شناسه پیگیری 7 رقمی در دانشگاه موردنظر خود ثبت نام کنید. بعد از آن شما یا دانشگاه باید مدارک شما را بصورت مهر و موم شده و با درج کد شناسه wes بر روی پاکت آن را مستقیما به آدرس wes ارسال کند.

در واقع به منظور ارزشیابی مدارک تحصیلی و ارسال آن به موسسه wes بعد از قرار گرفتن مدارک در پاکت مخصوص و مهر و موم کردن آن، شماره پیگیری 7 رقمی که از سایت wes دریافت شده به همراه آدرس wes روی پاکت درج می گردد.

بعضی از دانشگاه ها مانند دانشگاه های دولتی مدارک را بعد از تایید در پاکت مخصوص wes قرار داده و بعد از مهروموم پاکت آن را تحویل دانشجو می دهند که آن را پست کند اما دانشگاه های دیگر از جمله دانشگاه آزاد پاکت مهروموم را به دانشجو تحویل نمی دهند و بعد از دریافت هزینه پستی خود آن را به آدرس wes ارسال می کنند.

مراحل ارسال مدارک به موسسه Wes برای فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد:

1- درخواست دریافت دانشنامه و ریز نمرات

در ابتدا چنان چه شما هنوز ریز نمرات و دانشنامه اصلی خود را دریافت نکرده اید، باید به دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کرده و درخواست دریافت دانشنامه و ریز نمرات خود را ارائه دهید.

2- دریافت تاییدیه و مهر وزارت علوم و سازمان مرکزی دانشگاه آزاد

بعد از دریافت دانشنامه و ریزنمرات شما باید نسبت به دریافت تاییدیه وزارت علوم و سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اقدام نمایید. توجه داشته باشید که دارالترجمه تنها درصورتی ترجمه مدارک شما را انجام می دهد که مهر وزارت علوم و سازمان مرکزی دانشگاه را از قبل دریافت کرده باشید.

3- ترجمه دانشنامه و ریز نمرات با مهر دادگستری و وزارت خارجه

در مرحله بعد جهت ترجمه دانشنامه و ریز نمرات باید به دارالترجمه مراجعه شود. در این مرحله باید دقت شود که در کنار مهر مترجم، مهر تاییدیه دادگستری و وزارت خارجه نیز از دارالترجمه تقاضا شود. چراکه بسیاری از دانشگاه های خارج کشور ترجمه مدارک را فقط با مهر داداگستری و مهر وزارت خارجه قبول می کنند. ترجمه مدارک باید برای تمامی مقاطع تحصیلی صورت پذیرد.

4- مراجعه به واحد بین الملل دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات

5- پر کردن فرم استعلام مدرک دانشگاه و تحویل مدارک به واحد مربوطه

در این مرحله فرمی از طرف دانشگاه به مراجعه کننده داده می‌شود که اطلاعات شخصی و تحصیلی و نیز نوع درخواست خود را در فرم بنویسد.

همراه این فرم کپی دانشنامه و ریز نمرات برای استعلام تحویل داده می شود. بعد از گذشت حدوداً یک هفته جواب این استعلام خواهد آمد و بعد از یک هفته باید مجددا به دانشگاه مراجعه کرد.

6- واریز مبلغ به حساب دانشگاه آزاد

در این مرحله باید یک فیش به مبلغ ۱۰۰ هزار تومان به شماره حساب دانشگاه آزاد برای هزینه استعلامات واریز شود.

7- واریز هزینه پستی wes

در این مرحله جهت ارسال مدارک به wes از طریق پست دانشگاه باید مبلغی به حساب مربوطه واریز گردد.

8- دریافت مهر تایید دانشگاه و پاکت کردن مدارک جهت ارسال به wes

در مرحله آخر، باید از مسوول مربوط تقاضا شود که مهر تایید دانشگاه را بر روی تمامی ترجمه های ارائه شده و کپی های برابر اصل فارسی الصاق شده درج نماید، سپس دانشگاه مدارک لازم برای ارسال به موسسه wes را در پاکت مخصوص دانشگاه قرار داده و بعد از مهروموم کردن پاکت و درج کد 7 رقمی و آدرس wes بر روی پاکت، آن را از طریق اداره پست داخل دانشگاه به موسسه wesارسال می کند.


به یاد داشته باشید که:

دانشگاه آزاد پاکت ها را در اختیار دانشجو قرار نمی دهد که خود شخص آن را ارسال کند.

موسسه wes لوازم و مدارک ارسالی که از طرف شخص ارسال شده اند، را قبول نمی کند و باید بسته های ارسالی از طرف دانشگاه باشد.

دانشگاه آزاد روش ارسال ایمیلی هم دارد که روش مطمئنی نیست.

پیشنهاد آکا:

از آنجایی که سازمان مرکزی دانشگاه آزاد خود مدارک را برای موسسه wes ارسال می کند ولی برخی دیگر از دانشگاه ها پاکت را تحویل دانشجو می دهند تا خود آن ها را به آدرس wes پست کند، بنابراین در صورتی که قصد دارید برای چند مقطع تحصیلی مدارک خود را به wes ارسال کنید، می توانید به دانشگاه های دیگر مقاطع تحصیلی خود مراجعه کرده و پاکت مهروموم شده wes را از آن ها دریافت نمایید، سپس در مرحله آخر و بعد از دریافت پاکت های wes مقاطع دیگر، آن ها را در دانشگاه آزاد تجمیع کرده و از طریق دانشگاه آزاد اقدام به ارسال مدارک خود نمایید. در این صورت هزینه پستی را تنها از طریق دانشگاه آزاد پرداخت می کنید و مجبور نیستید که چند هزینه پستی پرداخت نمایید.

برای ارسال مدارک خود از طریق دانشگاه های تهران می توانید از کمک آکا بهره مند شوید تا کارگزارهای با تجربه آکا به دانشگاه شما مراجعه کرده و این کار را به جای شما انجام دهند.. می خوام آکا بجای من انجامش بده


به منظور مراجعه آکا به دانشگاه شما و ارسال مدارک برای موسسه WES بر روی سرویس ارسال مدارک به موسسه WES کلیک کنید.

ثبت درخواست
موضوعات مورد بحث کاربران